Китайські вчені мають намір вивести сонячну енергетику на космічний рівень, запустивши в роботу електростанцію на висоті 36 000 кілометрів, яка буде збирати сонячні промені цілодобово, незалежно від пори року чи погоди. Будівництво експериментальної космічної електростанції вже ведеться в Чонгкіні під егідою національного космічного агентства CAST (Китайська академія космічних технологій).
Космічна сонячна електростанція може стати невичерпним джерелом екологічно чистої енергії для використання на Землі, повністю покриває потреби в енергоресурсі для електромобілів. Загальна продуктивність такої СЕС в шість разів перевершить земні аналоги, так як в робочому стані вона буде перебувати 99% часу, незалежно від зміни дня і ночі.
Орієнтовні терміни запуску перших експериментальних станцій малого і середнього розміру в стратосферу оцінюються періодом в 2021-2025 рік. Наступним етапом стане створення і виведення в космос станції потужністю 1 мВт, її побудують до 2030 року. Віце-президент CAST Лі Мін заявив, що Китай стане першою країною в світі, яка побудувала космічну сонячну електростанцію для земних потреб.
Принцип дії космічної сонячної електростанції полягає в наступному: масив сонячних панелей безперешкодно приймає сонячні промені, які проходять через космічний простір , конвертує їх в електроенергію, яка у вигляді мікрохвиль або лазерних променів передається на Землю, на приймаючий майданчик, де енергія знову перетворюється в електрику і надходить в енергомережі.
Очевидною технічною складністю проекту є велика маса конструкцій, яку потрібно вивести на орбіту. Очікується, що сонячна електростанція буде важити 1000 тонн, що в два рази більше, ніж робоча МКС. Вчені досліджують можливість будівництва станції безпосередньо в космічному просторі за допомогою 3D-друку, щоб уникнути складного і дорогого запуску важких модулів з Землі.
Другий спірний момент — це безпека способу передачі добутої енергії з космосу: вплив мікрохвильової радіації на атмосферу і екологію Землі ще недостатньо вивчено.
Також інженери відзначають, що в додаток до рішення проблем забруднення від викопного палива на Землі, така СЕС допоможе китайській програмі освоєння далекого космосу, забезпечуючи безперебійне енергопостачання різних місій.
Варто відзначити, що над ідеями збору сонячної енергії в космосі і передачі її на Землю в промислових масштабах працюють також вчені з інших країн. Наприклад, японські дослідники успішно провели випробування бездротової передачі електрики — ключової технології, яка буде потрібна для реалізації цієї концепції.
Источник: smh.com.au