Енергоаудит — це набір заходів, які спрямовані на комплексне вивчення енергоспоживання будинку або споруди. Тобто, в процесі енергоаудиту вивчаються абсолютно всі споживачі енергії, способи перетворення і передачі енергії, споживання енергії в усіх її проявах. Так само, складається баланс енергоспоживання будівлі, з якого вже можна судити про те, де найбільше витрачається енергії.

Природно, в будь-якому будинку левова частина витрат приходиться на опалення, тому системам теплопостачання, огороджувальних конструкцій (стін, вікон, перекриття), системам вентиляції приділяється особлива увага в процесі проведення енергоаудиту. Варто зауважити, що переважна більшість споруд в Україні, не відповідають встановленим державою нормам і це є однією з причин того, що побутовий сектор, є найбільшим споживачем енергоресурсів в Україні згідно з даними Міністерства Енергетики України (за 2015 г.). У 2015 році загальне споживання енергоресурсів побутовим сектором склало 16 554 тис. тонн в нафтовому еквіваленті (39,02% від усього споживання країни), з яких 9 083 тис. тонн в нафтовому еквіваленті припадає на природний газ 2 083 тис. тонн в нафтовому еквіваленті на теплову енергію, а електроенергія — 3 184 тис. тонн.

Як видно з представленого графіка, транспорт споживає вдвічі менше (20,62%), а всі інші споживачі навіть і близько не досягають такого рівня споживання.

Одночасно з цим, зараз спостерігається підвищена активність (порівняно з минулими роками) з боку держави, спрямована на заохочення споживачів, які впроваджують енергоефективні технології. Так само, всі діючі норми, що стосуються енергозбереження в побутовому секторі, приводяться у відповідність до європейських норм і можливо, вже незабаром, енергетичні паспорти будуть обов’язкові для всіх споруд.

Навіщо потрібен енергоаудит?

Але, давайте про головне (!) — якщо ви, думаєте про те, щоб знизити споживання енергоресурсів, менше платити за комунальні послуги та енергоресурси але при цьому не знижуватися рівень комфорту у вашому будинку — вам необхідно визначитися, що варто змінити, які технології впровадити , які заходи вжити і т.д. На всі ці питання відповідь дасть комплексний енергоаудит. І навіть, якщо ви вважаєте, що вже знаєте відповідь на поставлене запитання — змушені вас засмутити, в кожному будинку все абсолютно індивідуально і кожен будинок вимагає до себе особливого підходу. Наприклад, зараз більшість людей, які хочуть економити на опаленні, вкладають кошти в утеплення стін і заміну вікон. Природно, це важливо, але якщо трохи вивчити статистику, то виявляється, що утеплення в більшості будинків окупитися через термін 15-20 років, а заміна однокамерного склопакета на двокамерний окупитися за термін більше 20 років. Це ніяк не можна назвати вигідною і потрібною інвестицією. Одночасно з цим, для кожного будинку існує цілий ряд рішень, які окупаються за термін до 5-7 років (деякі навіть до року). Які ж це рішення? Відповідь на це питання може бути дана тільки за підсумками енергоаудиту. З точними цифрами, сумами, датами і всім, що може знадобитися. І навіть, в деяких випадках, можуть бути застосовані організаційні заходи, вартість і термін окупності яких дорівнює нулю.

Послуги енергоаудиту на ринку України: тепловізійна зйомка і енергоаудит

Так само, хочеться відзначити, що сьогодні на ринку, під виглядом енергоаудиту, продають послуги тепловізійної зйомки. Але, насправді, з усього обсягу інформації, що може і повинно включатися в енергоаудит, тепловізійна зйомка дає лише 5-10%. По суті, тепловізор показує якісну картинку, з його допомогою можна побачити, яка частина стіни більше або менше пропускає тепла крізь себе, щодо іншої частини стіни, що потрапила в об’єктив. Але скільки вона проводить тепла, як цей показник змінюється в залежності від інших факторів, тепловізором побачити не можливо.

Підводячи підсумок, можемо сказати — якщо ви вирішили економити, то довірити розробку всього плану дій, спрямованого саме на економію, потрібно фахівцю. Це те ж саме, якщо бухгалтер, почне розробляти програму для бух-обліку. Так, ви десь поруч, все розумієте, але як навчити працювати «залізяку» і закласти їй потрібні алгоритми? Таких прикладів можна наводити нескінченно багато, висновок у всіх один — кожен повинен займатися своєю справою, в якому він є фахівцем. І якщо Ви вирішили замовити послугу проведення енергоаудиту — звертайтеся в компанію «Енергетична Альтрнатива». Ми маємо досвід роботи з різним енергетичним обладнанням, виконуємо проектування, в нашому штаті є всі необхідні фахівці і потрібне технічне забезпечення. Всі ці фактори, дозволяють нам якісно виконувати свою роботу.