Новини

25 квітня 2019 Верховна Рада прийняла законопроект №8448-д і внесла поправки в сфері відновлюваної енергетики України. У зміст закону входить поправка №24, яка утискає можливості для власників сонячних електростанцій, які встановлені на землі приватних будинків, продавати електрику за вищою вартістю, ніж ті, які вироблені на звичайних електростанціях.

Закон передбачає, що зелений тариф застосовується тільки до електрики, яка виробляється з енергії сонячного випромінювання і якщо електростанція відповідає умовам:

  • потужність не повинна перевищувати 50 кВт;
  • енергія виробляється генеруючими установками приватних домогосподарств;
  • генеруючі установки повинні бути встановлені на дахах / навісах / фасаді приміщень та інших капітальних будівлях.

 

ЩО І ДЛЯ КОГО САМЕ ЗМІНЮЄТЬСЯ?

Раніше по «зеленому» тарифу продавати електроенергію могла будь-яка людина, яка встановила СЕС потужністю до 30 кВт в своєму домогосподарстві. Зараз же, можна встановити електростанцію потужністю до 50 кВт.

Далі, слідуючи новим правилам, електростанції повинні розміщуватися тільки на дахах / фасадах споруд. Тому для підписання договору купівлі-продажу електроенергії по «зеленому» тарифу власнику сонячних електростанцій потрібно підтвердити право власності. Зафіксувати право користування можна тільки на будівлі, які не відокремлюються від ділянки землі і переміщені без важливого знецінення.

Так само, потрібно дотримуватися умов, для реєстрації на право власності для таких споруд, а саме дотримуватися закону будівництва і введення в силу, передбаченого законом «Про регулювання містобудівної діяльності». Для більшої частини будівель це не сильно складно. Просто потрібно внести до Реєстру дозвільних документів Державної архітектурно-будівельної інспекції України повідомлення про те, що будівельні роботи вже почалися, ну а далі декларацію про те, що об’єкт готовий до використання. Всі ці дії можна здійснити через електронний портал адміністративних послуг.

Для тих, хто не готовий займатися будівлями і хоче розміщувати електростанції прямо на землі, законопроект пропонує альтернативу. Всі вищеназвані обмеження обходять стороною комбіновані вітро-сонячні генеруючі електроустановки. Іншими словами, якщо Ваша домашня електростанція містить вітряк, то всі його складові (турбіна, сонячні панелі) можуть розміщуватися на земельній ділянці. Але «зелений тариф» для таких установок дещо менше (на 10-25%).

 

НАВІЩО ЦІ ЗМІНИ?

Кабінет Міністрів України вважає, що всі нововведення зроблені для того, щоб боротися зі зловживаннями великих інвесторів. Так як, вони купують велику кількість землі на одній ділянці і починають будувати багато маленьких, як би «домашніх» електростанцій, замість однієї великої промислової. Для того, щоб мати таку землю з таким цільовим призначенням, потрібно пройти чималу кількість різних процедур, яку вони уникають. В ході таких дій інвестори витрачають набагато менше коштів і для них «зелений» тариф діє як для «домашніх» СЕС, що на порядок вище, ніж для промислових електростанцій. Адже за поняттями «зеленого» тарифу, домашні електростанції повинні продавати тільки залишок енергії, які самі не використали. Представники домашніх електростанцій вважають, що «зелений» тариф, для таких станцій дуже важливий для підтримки стабільного розвитку.

На сьогодні СЕС промислових масштабів використовують всі привілеї «зеленого» тарифу, який розрахований для домашніх сонячних електростанцій, з чого можна зрозуміти, що вони ухиляються від вимог закону. Більш ускладнений механізм, почне сповільнювати розвиток даного напрямку, так як площа фасадів та дахів приватних будинків, невелика, для того щоб розміщувати там потужну СЕС з виграшним терміном окупності. Можна з впевненістю сказати, що новий закон повністю не закриє можливість дроблення великих СЕС на маленькі. Але при цьому, умови для домашніх електростанцій так і залишаються набагато привабливіше в порівнянні з ауцкіонними процесами, які потрібно буде проходити інвесторам для того, щоб побудувати повноцінну промислову СЕС. Але ці зміни ніяк не зможуть вирішити це питання, лише трохи ускладнять життя власникам сонячних електростанцій. Щоб все це виправити експерти стверджують, що потрібен окремий законопроект, який регулюватиме роботу домашніх сонячних електростанцій.